Преглед на международните новини до 13:00 часа (Агенция „Фокус“)
Москва. Строителството на приемния терминал за морския газопровод „Турски поток“ е достигнало 95% от общия обем на работата, се казва в съобщение на оператора на проекта компания South Stream Transport B.V., предава ТАСС.
„Целият комплекс от мероприятия върви в съответствие с графика. Началото на транспортирането на газта се планира до края на 2019 година“, се отбелязва в съобщението.
***
Прищина. Председателят на косовския парламент Кадри Весели и лидер на една от основните фракции в страната – „Демократическата партия на Косово“ (ПДК) коментира в своя „Фейсбук“ изявлението на страните от „Квинтата“ (САЩ, Великобритания, Германия, Франция и Италия), в което те призовават Прищина да отмени 100-процентовите мита върху сръбските стоки, за да продължи диалога Белград-Прищина.
Весели написа, че Косово е постигнало независимост благодарение на силния си съюз със западните държави. „Един от въпросите, по който гражданите ще трябва да решат на тези избори е дали Косово иска да продължи специалните си отношения с нашите международни съюзници или да ги третира като врагове и да се опита да оцелее само“.
„Трябва да защитим интересите на Косово, но не можем да го направим без стратегическите ни партньори. Затова ние приветстваме усилията на САЩ, ЕС, Германия, Великобритания, Франция и Италия за продължаване на диалога“, заяви Весели.
„В същото време, ние призоваваме ЕС да предотврати финансирането на паралелните структури в Косово от сръбското правителство и да спре сръбските колонизаторски проект чрез построяване на квартали в Севера (на Косово), да позволява възстановяването на изгорени къщи, където са живели албанци преди 2001 година и да осъди сръбските престъпници и извършители на престъпления срещу невинни албанци преди и след войната в Косово“.
***
Белград. Част от американската администрация и по-точно хора от най-близкото обкръжение на президента Доналд Тръмп се опитват да върнат в играта размяната на територии като възможно решение на косовския въпрос, съобщава белградският ежедневник „Вечерне новости“, като се позовава на свои неназовани източници от дипломатическите кръгове.
Както съобщават добре информираните събеседници на вестника, за такова окончателно разрешаване на дългогодишния конфликт се обявява един от най-близките сътрудници на президента на АСЩ – неговият съветник по национална сигурност Джон Болтън.
Също така, той на няколко пъти прави изказвания за политиката на Вашингтон спрямо косовския въпрос и обяви, че САЩ „няма да се включат в диалога между Сърбия и Косово за размяна на територии, но и не изключват корекция на границите“.
Заради това той бе подложен на критики от някои политически кръгове в САЩ, като най-голямата пречка за Америка да заложи на картата на разделението или коригирането на границите в продължение на диалога е персоналът, оставен в Държавния департамент от „династията Клинтън“.
Във вторник членът на Съвета за външни работи на САЩ и професорът от университета Джорджтаун Чарлз Капкан също заяви, че смята, че обменът на територии трябва да остане на масата за преговори:
„Не мисля, че отделянето на Косово от Сърбия беше политически или морално неудобно, защото тогава също границите бяха прекарани по етническите линии. Ако присъдиняването на Северно Косово ще позволи на сръбското правителство и народа да запазят достойнството си и това ще е достатъчно, за да признаят независимостта на Косово – мисля, че това трябва да бъде направено, защото това предложение поставя поне още един вариант на масата за излизане от задънената улица“, оцени Капчан пред Радио „Свободна Европа“.
Професорът, който е на високо място в администрациите на Бил Клинтън и Барак Обама, смята, че САЩ могат да се включат по-директно в диалога за постигане на споразумение, ако „Прищина отмени митата, а Вучич и Тачи отново седнат на масата за преговори“. Той припомня, че в някои моменти по време на тези разговори е имало признаци на напредък, най-вече размяната на територии чрез присъединяване на част от Северно Косово към Сърбия в замяна на част от Прешевската долина. Тази идея обаче беше подтисната отчасти заради противопоставяне от страна на косовския премиер Рамуш Харадинай, след това Германия и други европейски центрове.
„Фактът, че Болтън в един момент изрази потенциална подкрепа за териториалния обмен, подсказва, че той може да се замеси лично, ако обстоятелствата го изискват“, каза Капчан.
Сръбският президент Александър Вучич заяви във вторник, че въпреки че в момента няма преговори с Прищина, все още има натиск по отношение на Косово:
„Никой не се пита как осигурихме стоките в магазините в Северно Косово. Не си задават въпроса, кои са тези хора и как са работили за това ден и нощ, не се пита колко енергия, усилия и работа са необходими ежедневно, за да помогнем на нашия народ в Косово и Метохия“.
Държавният глава подчерта също, че за решаването на косовския въпрос са необходими много усилия и труд, както и че част от обществеността в Сърбия налага тази тема, за да предизвика изборни условия в Сърбия, а вота идва чак след осем месеца.
Възможна пречка за идеята за демаркация, според Капчан, може да бъде - Република Сръбска - тоест нови искания за промяна на границите в региона:
„В случая с БиХ сецесията на Сръбска би имала дестабилизиращ ефект. Следователно международната общност трябва категорично да се противопостави на този вариант“.
***
Киев. Украинската автокефална православна църква (УАПЦ) официално прекрати съществуването си, като се вля в новата „Православна църква на Украйна“ (ПЦУ), пише в сряда парламентарният вестник „Голос Украини“, предава ТАСС.
Във връзка с ликвидацията на УАПЦ са отменени всички пълномощни на нейно име.
Както припомня ТАСС, През декември 2018 г. две неканонични (разколнически) църкви - УАПЦ и така наречената Киевска патриаршия (УПЦ КП) обявиха обединението си и създаването на Православната църква в Украйна, която получи томос за автокефалия от Вселенския патриарх на 6 януари 2019 г. По-късно ръководството на ПЦУ реши във вътрешни документи да нарече църковната им организация „Украинска православна църква“, игнорирайки факта, че това име е на единствената канонична църква в Украйна - Украинската православна църква (Московска патриаршия).
Няколко месеца след създаването на ПЦУ, бившият глава на Киевската патриаршия Филарет, който получи титлата почетен патриарх в новата структура, започна да критикува томоса и продължава да работи от името на УПЦ КП, въпреки факта, че Министерството на правосъдието на Украйна вече обяви ликвидацията на тази организация.
***
Атина. Седем пожарни самолета и девет вертолета, както и 300 пожарникари, военни и доброволци на земята гасят силния пожар, който продължава от вторник в борова гора по склоновете на планините на гръцкия остров Евбея, съобщава телевизионният канал Skai.
По-късно в сряда два пожарни самолета, предоставени от Италия по искане на Гърция, ще се присъединят към операцията, очакват се още два изпратени от Испания, която също отговори на искането на Гърция до Европейския механизъм за гражданска защита за помощ при гасене на пожара на Евбея.
Голяма площ от боровата гора на остров Евбея продължава да гори. Във вторник фронтът на огъня се разпростира на 11,5 км, а колона та от пламъци се издигна на 30-40 метра височина. Властите извършиха евакуация с превантивни цели на четири села (Макримали, Конодеспоти, Ставрос и Платания), чиито жители бяха изпратени в други населени места. Един от доброволците, участвал в гасенето на пожар край село Макримали, получи леки наранявания.
Губернаторът на Централна Гърция Костас Бакоянис каза пред Skai, че пожарникарите продължават да водят „титанична битка с огъня“, заявявайки, че предстои още много работа.
В Гърция има 40-градусова жега, придружена от силни ветрове. Десетки пожари се случват почти всеки ден, от 15 юли до 12 август в страната са регистрирани 1302 пожара. В допълнение към най-силния пожар на Евбея, пожарната служба във вторник загаси общо 56 пожара в различни части на Гърция.
***
Атина. „Въпреки че поради възрастта си се оттеглих от обществените дела, интервюто преди два дни на лидера на турците киприоти (Мустафа) Акънджъ пред „Та Неа“ ме принуди да събера силите си и да говоря отново“, заяви прочутият гръцки композитор и икона на лявото движение в страната Микис Теодоракис в статия, която предизвика широк отзвук, пише гръцкото консервативно издание „То Вима“.
„През 1986 година поех инициативата заедно с други приятели в Гърция и Турция да формирам комитет за приятелство между Гърция и Турция в Константинопол (Истанбул), която незабавно получи подкрепа и от двата народа.
Веднага щом се върнах в Атина след създаването на комитета, ПАСОК ме посрещнаха като предател. Недълго след това, Андреас Папандреу ме покани в дома си в Кастри (северно от Атина), за да ми каже: „Ти си прав. Не виждах нещата правилно. Ето защо повиках журналисти, които очакват да го призная.
Веднага след това той свика целия комитет, за да ни помоли да изпратим посланието му за приятелство на Турция.
Следователно отидохме в Константинопол [Истанбул], за да предадем нашето послание за приятелство от името на Андреас Папандреу.
Докато прочетох изявлението му на камера за тогавашната единствена телевизионна станция, каналът за първи път излъчи образа на гръцкия премиер.
На следващия ден в Анкара проведохме разговори с всички партийни лидери и естествено с премиера Тургут Йозал. Предадохме на всички възгледите на Андреас Папандреу за началото на нова ера в двустранните отношения и те бяха приети с ентусиазъм.
В Гърция получихме същия прием, особено в провинции, където вече бяха започнали да се формират местните комитети, започвайки от Превеза и Янина.
Веднага след Андреас Папандреу, Константин Мицотакис стана министър-председател и той ме помоли да предам същото послание за приятелство и сътрудничество на Йозал, който стана президент на Турция.
Заедно с Турския комитет за гръцко-турско приятелство начело с професора от университета в Анкара Екрем Акургал посетихме големи турски градове и бяхме приети с ентусиазъм.
Тук представям какво ми казаха двамата лидери:
Мицотакис: „Нека направим ново начало, както направиха Елефтериос Венизелос и Кемал Ататюрк.“
Йозал: „Аз съм готов и благодаря на гръцкия премиер. Всичко, което се говори за експанзионистичните политики, са митове. Днес ценностите на хората не се измерват в географска област, а по-скоро от тяхното социално развитие. Намалявам военните си разходи с 2%. С натрупания капитал ще построим втори мост в Истанбул, магистрали в Източна Турция и голям язовир Ататюрк, които ще издигнат нашата икономика“.
Тогава ми показа мобилния си телефон, съществуването на който досега ни беше неизвестно и ме попита какъв е домашния ми телефон и на какъв чужд език говори жена ми. Казах френски. Той набра номера ми и каза „аз съм президентът Йозал и съм щастлив да говоря с вас, давам ви вашия съпруг.
Представям тези подробности в заключение след много десетилетия моите мисли и инициативи относно Турция.
Ще кажете, че Ердоган е на власт днес. Със сигурност Турция се е променила. Това, което няма да се промени във вековете, е, че Турция е наш съсед и винаги ще бъде.
Нашите народи няма какво да делят, стига лидерите да се държат отговорно и реалистично.
Спорът за въглеводородите
Сега стигам до въпроса за въглеводородите.
От 2012 г. заедно с моите сътрудници в движението Spitha (искра) представихме проучвания на Антонис Фосколос, Теодорос Кариотис, Илиас Конофагос, Никос Лигерос и други за голямото богатство в ИИЗ (изключителната икономическа зона) на Източното Средиземноморие и поканихме правителството да обяви ИИЗ на Гърция, за да се защитят находищата на газ и нефт, които принадлежат на Гърция, чиято стойност се оценява на трилиони евро.
Затова питам, защо гръцкото правителство не смее да обяви ИИЗ на Гърция?
Вярвам, че това е така, защото САЩ и Европа не го позволяват. Като професор по право Йоргос Касиматис многократно е заявявал, че първият ход трябва да е отстраняването на съответните разпоредби в меморандумите за дълга, на базата на които всички печалби на Гърция отиват в кредиторите.
Съгласен съм, че турската заплаха е пречка. Това препятствие може да бъде премахнато, може би, ако преди тази стъпка предприемем инициатива за постигане на разбирателство с Турция.
За съжаление, истината е, че обявяването на ИИЗ на Гърция и експлоатацията на нейните богатства е сложен въпрос. Според мен Турция е обградена от море и се чувства задушена, ако по различни причини има сериозни препятствия, като нашите острови, които предотвратяват експлоатацията на нейните дълбоководни богатства.
Заслужава си усилията да превърнем Турция от конкурент в партньор.
***