Politico: Фон дер Лайен призова за нови санкции срещу Тръмп
11 Септември 2019 | 10:01 | Агенция "Фокус"
Фон дер Лайен натовари избрания от нея комисар по търговията Фил Хоган да развие нови средства за отговор конкретно срещу сили, които блокират системата за разрешаване на спорове в Световната търговска организация – а именно – САЩ.
„Искам да погледнете как можем да засилим нашия набор от инструменти за търговия“, каза фон дер Лайен пред Хоган. „Това трябва да включва надграждане на регламента на ЕС за изпълнение, за да ни позволи да използваме санкции, когато други приемат незаконни мерки и едновременно блокират процеса на уреждане на спорове на СТО“.
Тя намекна за по-силов подход спрямо китайските субсидии, като каза на комисаря по търговията да „работи с вице-председателя за... Дигиталната ера (Маргарет Вестагер) за справяне с нарушаващите ефекти на чуждестранните субсидии във вътрешния пазар“.
ЕС търси начини за справяне с мащабните субсидии на Китай, но миналата седмица ръководителят на търговията Сабине Уайанд изключи прилагането на закона за държавните помощи на ЕС „извънтериториално“.
Избраният председател също потвърди, че ще има нов пост за прилагане на търговските правила, който ще бъде назначаван от Колегията на комисарите, който ще работи под „прякото ръководство на Хоган, който ще наблюдава и подобрява спазването на нашите търговски споразумения“.
И накрая, фон дер Лайен заяви, че Хоган трябва „да допринесе за създаването и въвеждането на данъка върху въглеродните граници, като работи в тясно сътрудничество с комисаря по икономиката. Данъкът за границата на въглеродните емисии трябва да бъде изцяло съобразен с правилата на СТО“.
Превод и редакция: Иван Христов
© 2019 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!

Euronews: Юнкер официално предаде Комисията на Урсула фон дер Лайен
3 Декември 2019 | 13:31 | Агенция "Фокус"До 2013 година Юнкер беше премиер на Люксембург.
Предаването на управлението на Комисията бе забавено с един месец, след като ЕП отхвърли трима кандидати за комисари от Унгария, Румъния и Франция.
Бившият министър на отбраната на Германия Урсула фон дер Лайен бе одобрена от Европейския парламент миналата сряда.
Освен това Шарл Мишел, бившият премиер на Белгия, пое Съветът на ЕС от Доналд Туск по-рано в същия ден.
Превод и редакция: Иван Христов

AFP: Новата Европейска комисия може да започне работа на 1 декември
18 Ноември 2019 | 18:16 | Агенция "Фокус"Избраният председател на ЕК се надяваше да встъпи в длъжност този месец, но членовете на ЕП отхвърлиха трима членове от първоначалния й състав и Великобритания отказа да предложи кандидат, забавяйки процеса.
След като Великобритания трябва да напусне блока в края на януари, бившият германски министър на отбраната сега планира да продължи с 27-членен ръководен екип.
Предложеният комисар от Унгария Оливер Вархели беше одобрен, след като премина през през второ изслушване, за да убеди евродепутатите, че той ще служи на интересите на ЕС, а не дясното популистко правителство на страната му.
Очаква се Европейският парламент да даде окончателно одобрение на целия екип от комисари следващата седмица, проправяйки пътя на Урсула фон дер Лайен да поеме поста от Жан-Клод Юнкер в началото на следващия месец.
Превод и редакция: Юлиян Марков

AFP: Урсула фон дер Лайен промени ресора „Защита на европейския начин на живот“
13 Ноември 2019 | 13:24 | Агенция "Фокус"Урсула фон дер Лейен се съгласи да промени ресора на „Насърчаване на европейския начин на живот“. Постът ще бъде поверен на Маргаритис Схинас, поясни говорител на Урсула фон дер Лайен.
Очаква се новият състав на Комисията да започне работа следващия месец.
Превод и редакция: Тереза Герова

Politico: Румънският кандидат за ервокомисар нарече отхвърлянето на кандидатурата й „политическо“
30 Септември 2019 | 16:49 | Агенция "Фокус"Тя заяви, че се е опитала да намери начин да изплати заема, който й създава проблеми с Комисията, но в крайна сметка това не е променило позицията на евродепутатите от правната комисия. Плумб каза, че Комисията не спазва процедурата, тъй като не е дала препоръки, как тя би могла да разреши конфликта на интереси, както направи в случая с кандидатите за еврокомисари от Австрия и Испания. Тя каза, че ще представи своя случай на председателя на Европейския парламент Давид-Мария Сасоли и на бъдещия председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Румънското правителство заяви, че премиерът Виорика Данчила се готви да номинира друг кандидат и че това вероятно ще стане във вторник.
Превод и редакция: Юлиян Марков

New Europe: Унгария и Румъния трябва да изпратят други кандидати за Комисията
30 Септември 2019 | 14:04 | Агенция "Фокус"В два отделни вота, комисията гласува с 13 на 7 срещу Плумб и 12 на 9 срещу Трочани.
Това, което ще последва сега, е официално съобщение от председателя на Европейския парламент Давид Сасоли до избрания председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, за да каже, че процесът на изслушванията на тези двама кандидати не може да продължи и че трябва да бъдат номинирани нови кандидати от двете държави-членки.
Очаква се другите изслушвания на кандидат-комисарите да продължат по план, като графикът няма да бъде засегнат.
Превод и редакция: Иван Христов

Politico: Причината за отхвърлянето на кандидатурата на Унгария за ЕК е загриженост от „връзки с Русия“
30 Септември 2019 | 13:59 | Агенция "Фокус"В Брюксел са разтревожени от „връзките му с Русия, особено предвид ролята му на министър на правосъдието в екстрадирането на заподозрени руснаци, за които впоследствие се твърди, че са освободени, въпреки предварителното искане на САЩ за екстрадиция“.
По време на мандата си като министър на правосъдието Трочани е одобрил екстрадицията в Русия на заподозрени в търговия с оръжие Владимир Любишин-старши и Владимир Любишин-младши, въпреки искането на САЩ за екстрадиция и съвместна работа по този случай. Заподозрените са освободени по-късно от руските власти.
Комисията на Европейския парламент, която разглежда кандидатурите за новия състав на ЕК, също изрази загриженост в писмо си за „участието на Трочани като министър на правосъдието в договора за атомната електроцентрала „Пакс II“, въпреки наличието на клауза за конфликт на интереси“. Русия е предоставила на Унгария финансиране за разширяване на атомните централи, като руският гигант „Росатом“ е основен изпълнител на проекта.
Превод и редакция: Тереза Герова

AFP: Евродепутатите отхвърлиха кандидатите на Унгария и Румъния за новата ЕК
30 Септември 2019 | 12:54 | Агенция "Фокус"Евродепутатите, които проверяват кандидатите за новата Комисия, обявиха в понеделник, че двама от 26-те предложени са „негодни“ да встъпят в длъжност, като потвърдиха откритието, че при тях има „конфликт на интереси“.
Кандидатите на Унгария и Румъния Ласло Трочани (ресор „Съседство и разширяване“) и Рована Плумб (ресор „Транспорт“) бяха дисквалифицирани от комисията по юридически въпроси на Европейския парламент точно преди изслушванията в събранието за целия екип, заяви членовете на комисията Тимо Волкен и Манон Обри.
Превод и редакция: Иван Христов

Politico: Как ще протичат изслушванията в ЕП на номинираните за Комисията?
30 Септември 2019 | 12:43 | Агенция "Фокус"Парламентът не само може да задава въпроси, преди кандидатите да встъпят в длъжност, но също така може да кажат „не“ на отделните комисари и дори на целия екип.
След като през юли избраха Урсула фон дер Лийен за председател на Комисията, членовете на ЕП ще „проверят компетенциите и способностите“ на предложените от нея за комисари, „за да изпълнят програмата, с която се ангажира“, съгласно правилата на органа.
Всички кандидати вече са попълнили и върнали въпросник, обхващащ всякакви теми - от финансови интереси до конкретни политически въпроси.
Процесът започва в 14:30 часа местно време (15:30 часа българско време) в понеделник и ще завърши с трите най-високо класирани от екипа на Фон дер Лайен – номинираните за вицепредседатели на ЕК Маргрет Вестагер, Франс Тимерманс и Валдис Домбровскис.
Всеки кандидат за член на Комисията ще направи 15-минутно встъпително изявление и след това ще отговори на 25 въпроса, както и последващи въпроси от евродепутати, в случай че има такива. В края на сесията кандидатът ще разполага с пет минути, за да направи кратки заключителни бележки.
След като приключи изслушването, водещите депутати от всяка от комисиите, участващи в изслушванията, ще гласуват за кандидата. Необходимо е мнозинство от две трети. Решението им се изпраща чрез писмо в рамките на 24 часа след даване на оценката. Ако кандидатът не успее да получи мнозинството от две трети, членовете на ЕП ще му изпратят допълнителни писмени въпроси. Ако комисията все още не е удовлетворена се допуска организирането на ново изслушване. В случай че и то не завърши с одобрение, тогава ще бъде проведено ново гласуване за номинирания, този път с обикновено мнозинство.
Превод и редакция: Тереза Герова

FAZ: Новият състав на ЕК ще се представи пред ЕП
30 Септември 2019 | 07:28 | Агенция "Фокус"Първи пред ЕП ще говори Марош Шефчович. До четвъртък следващата седмица всеки кандидат за пост в ЕК трябва да отговори на въпросите на депутатите в продължение на три часа и да докаже професионалната си способност за заемане на позицията.
Превод и редакция: Тереза Герова

Hungary Today: Портфолиото за разширение ще отговаря на плановете на Орбан
19 Септември 2019 | 08:27 | Агенция "Фокус"Бившият министър на отбраната взе предвид няколко аспекта, когато направи своя избор. Тя се стреми да осигури на всеки регион пропорционално представителство и също така искаше да осигури баланс между мъже и жени.
Ресорът на Трошани е по-широк от този, който имаше предишния унгарски комисар Тибор Наврачич, бившият министър в кабинета на Орбан. Той отговаряше за културата, образованието и спорта. Тези области също са важни, но сред приоритетите на Унгария е интеграцията на балканските държави в ЕС и по-специално на Сърбия.
В съответствие с това унгарското правителство от все сърце подкрепя Румъния, България и Хърватия в присъединяването към Шенгенското пространство. Логично, Будапеща също се ангажира да разшири и засили Източното партньорство. Въпреки че Унгария, подобно на другите страни от Централна Европа, е с намаляващо население, икономиката й претърпява значително разрастване, като всички съответни цифри се подобряват. Следователно унгарската дипломация става все по-активна и смела.
Причината, поради която тежестта на Унгария в Европейския съюз нараства, въпреки честите й кавги с Брюксел, не е независима от общото положение на Централна Европа. Регионът е на път да се превърне в синоним на икономическия динамизъм в Европа. Годишният растеж на БВП в тези страни е много над разширяването на икономиките на богатите социални държави в Западна Европа. Наистина забележителното е, че тази тенденция продължава от няколко години и се очаква да продължи в следващите години. По този начин има шанс регионът поне да се доближи до западноевропейския стандарт.
Участието на Трошани в работата на Комисията все още е само шанс, тъй като Европейският парламент ще трябва да приеме кандидатите на Фон дер Лайен, а Орбан има много противници там. Ако му бъде предоставена възможност, той може успешно да лобира за ускоряване на програмата за разширяване на Балканите, което е очевидна цел на Унгария, но също така съвпада с историческия интерес на ЕС. В резултат отношенията на Будапеща могат да се подобрят допълнително със Сърбия, Албания и Косово. Буферната зона на юг от Унгария, осигурена с членство в ЕС, би била отлична ситуация стратегически, икономически и дипломатически, както и за страната.
Превод и редакция: Иван Христов

New Europe: Германия иска да ограничи бюджета на ЕС до 1% от БВП
19 Септември 2019 | 08:02 | Агенция "Фокус"През 2018 година Комисията предложи седемгодишен бюджет от около 1,1 трилиона евро, или 1,11% от БВП на страните-членки.
Предвид това, че Обединеното кралство беше втората по големина икономика в ЕС, Германия сега ще трябва да дава по допълнителни 10 милиарда евро годишно. Нидерландия. Швеция и други нетни вносители споделят предпазливия подход на Берлин към бюджета на ЕС.
Германия смятам, че увеличените вноски вървят ръка за ръка с увеличаване на влиянието на страната върху основания на правила ред в ЕС и иска повече солидарност в миграционната политика, по-смели действия в борбата с климатичните промени и по-голям ангажимент към върховенството на закона.
Страните-членки на Съюза в Източна и Южна Европа искат по-голям бюджет – около 1,3% от БВП на Блока.
Превод и редакция: Иван Христов
Петър Витанов: Грозно е да мерим важността на ресора на един еврокомисар само с пари
18 Септември 2019 | 07:57 | Агенция "Фокус"Витанов заяви, че разговорите по пакета мобилност продължават. „Нашата основна цел е да се възползваме от правило 61, което да върне законодателните файлове в Европейската комисия“, коментира той. Евродепутатът подчерта, че целта не е да се блокира или забави процесът. "Досиетата са далеч от първоначалните предложения на ЕК, няма и оценка на въздействие и не се знае какви ще са последиците- например от връщането на един празен камион по отношение на околната среда", каза той. Витанов допълни, че не е калкулиран и ефектът по отношение на загубата на работни места или потенциалът за нова вълна от трудови мигранти. „Няма как да се вземе информирано решение без тази оценка. Това се опитваме да обясним на нашите колеги“, заяви той. Витанов подчерта, че решенията, които се взимат в ЕП, имат отражение върху нашето ежедневие. Като пример той посочи пакетът мобилност, който ще има съществено отражение върху българската икономика, българските превозвачи и транспортни работници, изграждането на инфраструктурата, която да гарантира свързаността между европейския Изток, Запад, Север и Юг, дигитализацията в сектора, намаляването на въглеродните емисии.
Помолен да коментира случилото се с БНР, Витанов заяви, че не случайно сме на 111-то място по свобода на словото. Витанов акцентира, че това е само един от примерите за ограничаване на конституционни права в страната- сред които обвинението на изтъкнат журналист в шпионаж и спирането на микрофоните на медиите в присъствието на председателя на ЕК в България.

EURACTIV: Новата Европейска комисия показва новооткрита жажда за власт
17 Септември 2019 | 08:23 | Агенция "Фокус"Предишната Европейска комисия беше обещала да бъде „политическа“, но фон дер Лайен иска да отведе нещата с една крачка напред. Избраният председател на Европейската комисия иска Европа, която да е „по-силна на международната сцена“; по-специално в борбата с изменението на климата и защита на многостранността.
Тя иска нейната Комисия да бъде „геополитическа“ и повери на пристигащия ръководител на ЕС по външната политика испанецът Джозеп Борел да създаде работна група, наречена „По-силна Европа в света“.
Въпреки че не е много немска, тази визия за наднационална сила се съчетава идеално с изказванията на Макрон. Независимо дали в своето обръщение в Сорбоната или в речта към френските посланици в края на август, изглежда, че френският президент поставя в основата на проекта си идеята за геополитическата сила на Европа.
„Макрон теоретизира за ролята на Европа и неговите аргументи бяха възприети от избрания председател на Европейската комисия, но има европейска динамика в полза на това“, подчерта Стефан Сежурне, ръководител на френската делегация на „Обнови Европа“, който казва, че е доволен от новия екип от предложени комисари и този подход към властта.
Сред другите партии Франсоа-Ксавие Белами от консервативната Европейска народна партия (ЕНП) подкрепя новата комисия, особено в нейния консервативен подход към въпроса за миграцията.
Подобно на бившия шпитценкандидат от ЕНП Манфред Вебер, Белами също подкрепя миграционния портфейл, даден на гръцкия комисар, със заглавие „Европейски начин на живот“. Левицата и Зелените обаче осъдиха названието.
С изключение на по-крайните партии, има консенсус за засилване на властта на ЕС на геополитическата сцена.
Според обширно проучване, проведено от експертния център ECFR, Макрон и неговият антураж само се присъединяват към основна тенденция сред европейците, които искат Европа да стане геополитически играч.
От 60 000 европейци, изследвани от YouGov, все по-голям брой вярват, че ако Европа се срине, най-значителната загуба ще бъде тази на блок, който може да се противопостави на властта на САЩ и Китай. Това вярват 34% от французите, но също и 30% от германците, както и 27% от испанците.
Франция, като движеща сила в този ход, също премина в настъпление, когато става въпрос за отговорност, което предизвиква търкания в Германия. Освен че повлия на назначенията, изказванията и дори изборите, направени от фон дер Лийен, Франция получи жизненоважно място в Комисията. Френският комисар Силви Гулард бе определена да управлява вътрешния пазар и ресора отбрана.
Франция също запази контрола над преговорите за Брекзит, тъй като Мишел Барние запази поста си. А Европейската централна банка ще се управлява от Кристин Лагард, която беше назначена за следващ управляващ директор на институцията.
Други държави-членки могат да ревнуват от такъв списък. Но това също отразява как френската дипломация подхожда към този въпрос, докато предишната администрация на Франсоа Оланд се предаде по въпроса.
Промяна на курса за Германия
В Германия изборът на фон дер Лейен, която е част от вътрешния кръг на канцлера Ангела Меркел, поражда надежди, че страната отново ще се активизира на европейската сцена.
„Очаквам това!“ – заяви Франциска Брантнер, член на Бундестага и говорител на парламентарната група на Зелените по европейската политика.
„Германия трябва да сложи край на своята„ не“ политика по отношение на всички амбициозни инициативи на европейската политика, предприети за справяне с предизвикателството на кризата с климата“, каза тя.
Зеленият евродепутат посочи, че дори и да закъснее, все още има време канцлерът да мобилизира правителството си, за да отговори най-накрая на предложенията на френския президент, „които той не спира да поставя на масата през последните години“.
„Германия трябва да се възползва от тази възможност да поеме активна роля в Европа. От началото на кризата с еврото през 2008 г. тя намали ролята си и стигна до там да спре всякакви нови инициативи“, добави тя.
Според евродепутата обаче изглежда, че нещата се движат, след като фон дер Лейен беше назначен да ръководи новата Комисия.
Тя посочи, че избраният председател включи в програмата си конкретни обещания като мобилизиране на един трилион евро за десет години за развиващите се страни за финансиране на борбата срещу глобалното затопляне. „Германия, надявам се, няма да се противопостави“, каза тя.
Невидими позиции, но силно влияние
Докато речта на фон дер Лиен отразява вижданията на Франция, това не означава, че Германия възнамерява да отстъпи. Тя продължава да упражнява своето влияние чрез различните позиции в европейските институции.
„Това са позиции, които са по-малко изложени от тези на комисарите, но също са решаващи“, обясни Клер Демесмай, политолог и експерт по френско-германските отношения в Германския институт за външна политика (DGAP).
Тя подчерта, че тези позиции включват тези на генерални секретари, където германците са добре поставени, както и председатели на групи или вицепредседатели, където Франция със сигурност е по-добра, но където германското влияние остава силно.
Освен това, въпреки че тандемът на Урсула фон дер Лейен и Силви Гулард може да създаде впечатление за истинска хармония между Франция и Германия, истинските разногласия между двете страни остават.
„По въпроса за цифровото данъчно облагане все още има различия между двете страни, както и по въпросите на отбраната и индустриалната политика. Има поредица от въпроси, по които все още сме далеч от постигане на споразумение“, отбеляза политологът.
Отвъд френско-германското разделение, позицията на държавите-членки на ЕС по отношение на новия европейски бюджет ще определи дали новата Комисия на ЕС ще има необходимото пространство за маневриране, за да изпълни своята пътна карта.
„Приемането на европейския бюджет ще бъде от решаващо значение. Как държавите-членки ще определят своите приоритети? Ще спазва ли бюджетът пътната карта на Комисията“, размишлява политологът.
Нова европейска глава
Конкретно Брекзит ще промени начина, по който се раздават картите.
„С Брекзит се формират нови баланси отвъд простото уравнение 28-1. Става свидетели на различни властови отношения“, обяснява Клер Демесмай.
„Нидерландия, например, става все по-влиятелна. Сега тя ще води дискурса към либерална и ортодоксална Европа, що се отнася до финансовите въпроси“, добави тя.
Демесмай подчертава също ролята, която може да изиграе Италия.
„След Брекзит и при условие, че вътрешната ситуация се стабилизира, Италия може да се присъедини към Франция и Германия, за да разшири кръга и да формира ново трио. Отваря се нова глава с нови баланси и Европа е в движение“, добави политологът.
Превод и редакция: Иван Христов

The American Conservative: Защитаването на „Европейския начин на живот“ е скандално, очевидно
16 Септември 2019 | 15:28 | Агенция "Фокус"Франс Тимерманс (Нидерландия) е много непопулярен в Полша и Унгария, срещу които поведе кръстоносен поход на Европейския съюз по време на последия мандат на Комисията. Той ще отговаря за „създаването на Европейска зелена сделка“. Маргарет Вестагер (Дания, и не, не се произнася по начина, по който се пише) прекара последния си мандат в битка с американските технологични гиганти в съда в опит да вземе колкото е възможно повече пари от печалбите им. „Данъчната лейди“, както я определи Доналд Тръмп, ще продължи в ресора си. (Тръмп каза за нея също: „Тя мрази САЩ може би повече от всеки друг, когото съм срещал“.) Дидие Рейндерс (Белгия) взима ресора Правосъдие, но чакайте да открият за престъплението му, когато се появи с боядисано в черно лице (Independent: Belgian Foreign Minister Didier Reynders criticised for wearing black face paint at Noirauds charity parade in Brussels).
С други думи, членовете на новия състав на ЕК, които трябва да се застъпват за честност, справедливост, прозрачност, демокрация и равенство за всички, всъщност нямат блестяща история. Единият е разследван за непотизъм. Други двама са обвинени, че са изплагиатствали докторските си тези. Един е прекарал 33 дни в затвора по обвинение за корупция, двама са замесени в злоупотреба с обществени средства, четирима са бивши комунисти, един е обвинен, че е притискал полицията (като министър) да освободи сина му от ареста, един не е разследван за корупция само, защото парламентът не му отнема имунитета, а друг е подавал оставка като началник на институт за изследвания заради обвинения в корупция.
Ясно е, че има много от какво да се чувстваме обидени в тази компания. И все пак единственият скандал, който избухна през тази седмица, нямаше нищо общо с факта, че самите източници на законодателството в ЕС имат шарено минало. Най-голямото престъпление на Фон дер Лайен, поне ако вярвате на „Туитър“ и европейските медии, е създаването на ресор с име „Защита на нашия европейски начин на живот“. За еврофилите, фактът, че това портфолио включва департамента за миграция показва, че Комисията иска да направи жест към крайно-дясното.
Мениджърът за европейските медии на „Амнести интърнешънъл“ написа в „Туитър“:
„Запознайте се с новия Комисар „за Защита на нашия европейски начин на живот“, чиято роля ще е да надзирава миграционната политика.
„Като се използват изразните средства на крайно дясното („имигрантите заплашват европейския начин на живот“ 9 като се свързват миграцията и сигурността, това изпраща притеснително послание“.
Бившият кандидат за председател на Европейската комисия Ги Верхофстад свърза името на поста с риториката на популисткия лидер на Унгария Виктор Орбан:
New team of Commissioners looks competent. But I don’t understand why @vonderleyen has linked migration to “protecting the European way of life”. We need strict & fair immigration rules, but this Commission should stay far away from Orban’s rhetoric! She has to rectify this ASAP. https://t.co/mwzcaAXun5
— Guy Verhofstadt (@guyverhofstadt) September 11, 2019
„Новият екип от Комисари изглежда компетентен. Но не разбирам защо Фон дер Лайен свърза миграцията със „защитата на европейския начин на живот“. Нуждаем се от стриктни и справедливи правила за миграцията, но тази Комисия трябва да стои много далеч от риториката на Орбан! Тя трябва да коригира това, колкото е възможно най-скоро“.
Британският евродепутат от Зелените Моли Скот звучеше по същия начин:
Von der Leyen defined controlling migration as defending the European way of life@GreensEFA MEPs believe that migrants have contributed hugely to vibrant European way of life we enjoy today
— Molly Scott Cato MEP (@MollyMEP) September 11, 2019
This appropriation of the rhetoric of the far right must endhttps://t.co/Ia6vTXZa8s
„Фон дер Лайен дефинира контрола над миграцията като защита на Европейския начин на живот. Европейските депутати от „Зелените“ вярват, че мигрантите са допринесли изключително много за жизнения европейски начин на живот, на който се радваме днес. Употребата на тази риторика на крайно дясното трябва да спре“.
Комисията отвърна на критиците, като каза: „В писмото за неговата (на отговорния комисар) мисия много ясно се казва, че „Европейският начин на живот е изграден върху солидарност, спокойствие и сигурност“. Говорител добави, че „Европейският начин на живот“ е „изграден върху принципите на достойнство и равенство за всички“.
Двете дефиниции са в сблъсък: „Европейски“ се използва от идентиаристите, за да обяснят етнически бели хора. Същевременно, Европейският съюз се опитва да предефинира „европейски“, така че да звучи про-ЕС. Ето защо: „Обединеното кралство напуска Европа“ (вместо „Европейския съюз) е често срещан израз.
В действителност всички те бъркат. Възмутената тълпа не трябва да е шокирана от името на поста на политика. От десетилетия политиците кръщават нещата противоположно на това, което всъщност са – Законът за патриотизма и Закона за достъпно здравеопазване веднага ми идват на ум. Има много по-важни неща, които трябва да бъдат казани за лицата, заемащи постове в Комисията, от това, че са дали странно име на ресора. Не трябваше ли да бъде значително по-тревожно, че новият върховен представител за външната политика на ЕС преди това подаде оставка от важен академичен пост заради обвинения в конфликт на интереси?
Следващата Европейска комисия (ако бъде одобрена от Европейския парламент, което ще се случи) ще намали личните свободи на хората, ще регулира още повече икономиката, ще натовари с още повече данъци и такси потребителите и ще изкриви цените на енергията и храните. Радикалният й дневен ред ще навреди на абсолютно всички европейци.
Това са нещата, за които си струва да бъдеш скандализиран. Фактът, че бюрократично име предизвика толкова голям потрес показва всичко, което не е наред с повърхностната и догматична политика на Европейския съюз.
Превод и редакция: Иван Христов

Министър Красимир Вълчев: „Иновации и младеж“ е изключително голям ресор
15 Септември 2019 | 10:17 | Агенция "Фокус"
Вицепрезидентът Илияна Йотова: За първи път в историята на Европейската комисия се направи толкова строга и подробна йерархична система
14 Септември 2019 | 12:45 | Агенция "Фокус"„В никакъв случай няма да сложа ресора, който получи Мария Габриел, в тази таблица добър – недобър, понижение или повишение“, каза още тя. Според нея ресорът е достатъчно сериозен. „Аз не крия разочарованията си от две неща – че не получихме място в ръководния екип на Европейската комисия и че това наистина е много сериозен и много ресурсен ресор, но той не е от тези, които ще предопределят политиката на ЕС оттук нататък. Говоря за политиката по отношение на това дали ЕС ще продължи да върви на солидарния принцип, или ще надделее схващането на все повече държави в ЕС, че Еврозоната трябва да стане едно ядро, а всички останали – една периферия. Дали ще се задълбочи тенденцията за ЕС на няколко скорости“, допълни Йотова. По думите ѝ там е трябвало да се чува българският глас. „Дори с темата за разширяването. Ние гледаме разширяването на Съюза само по посока на Западните Балкани, защото това беше и нашият приоритет, който бе много добре и качествено защитен по време на Българското председателство. Но разширяването не е само Балканите. То е и източното партньорство, „Разширяване и добросъседство“ се казва този ресор. Това е отношението на ЕС с третите държави и с африканския континент. Това е изключително сериозна политика, която освен практическата си стойност, казва и докъде е визията на ЕС и как той смята да просъществува като политически съюз – дали да остане в този си вид и да има двустранни отношения с останалите страни, или наистина ще се стреми към политическо разширяване и нови държави членки, включително страни, които трябва да получат своята покана до дни като Северна Македония и Албания“, каза още Йотова. „Ако България беше взела този ресор, струва ми се, че няма по-добро лоби за разширяването на Западните Балкани и този процес щеше да бъде много по-ускорен. Сега не се ангажирам с прогноза и за първи път съм доста предпазлива в своите предположения“, допълни тя.
Йотова посочи още, че другата седмица ще има среща в Люксембург между сегашния министър-председател на Великобритания и все още действащия председател на ЕК г-н Юнкер. „В нея най-вероятно ще се търси някакъв пореден компромис за Брекзит. Твърда е позицията на ЕС, че предоговаряне на постигнатото споразумение не може да има. Обективно то наистина е много трудно да бъде предоговорено, защото това означава отново две трети в Съвета, което се постигна и предишния път много трудно и пак консултации с държавите членки. Това е много труден път за извървяване. На второ място министър-председателят на Великобритания на практика е блокиран. Има решение на Британския парламент по два ключови въпроса – както това, че не може да има сега предсрочни избори, така и че не може да има Брекзит без сделка. Оттук нататък това, което най-вероятно ще бъде поискано, е едно удължаване на срока с около 3 месеца и през тях да се търсят варианти. Още повече знаете острата реакция на Шотландския парламент, в която те считат, че е абсолютно незаконно прекъсването на работата на Британския парламент. Ще има декларация на Европейския парламент по отношение на Брекзит. Има някои неща, които внимателно ще следим и ще видим накъде ще поемат“ заяви Йотова.
По думите ѝ най-ресурсните и структуроопределящо политики в новата ЕК ще се държат от държави като Франция. „Тази политика ще бъде определяща и за политиката на ЕС по отношение на Великобритания. Всички въпроси за търговия и конкуренция ще бъдат много сложни. Заложени а много интересни казуси и ще видим какво ще се получи оттук нататък, още повече с ясното съзнание, че Европа трябва да има единна позиция по въпросите“, допълни тя.
„Ресорът на Мария Габриел обединява три сега действащи ресора - на Полша, Унгария и Португалия. Габриел ще ръководи оттук нататък минимум 5 агенции на европейско ниво и един институт за научни изследвания в Будапеща, разполагащ с много добра мрежа за научни изследвания и иновации в страните членки, както и разбира се образователните програми. Един от най-големите проблеми, които ще се създадат след Брекзит, е съдбата на младите хора. Заложено е бъдещето и на цялата система „Еразъм“ и доколко тя ще продължи. Този заплетен възел ще трябва да се решава от нашия еврокомисар. Затова казвам, че тя има в ръцете си много сложна и трудна задача. Въпросът е доколко координиращите функции в нейния ресор ще могат да прераснат в сериозни определящи политики в Европа и решаването на сложните въпроси около Брекзит. С този ресор може да се направи много за един европейски университет, както и за българските университети“, посочи тя.
Министър Боил Банов: Да имаш комисар с ресор образование, култура, наука, спорт, иновации и младеж – това е огромна гордост за нацията
13 Септември 2019 | 17:29 | Агенция "Фокус"
Ерол Мехмед, ДПС: Надяваме се ресорът на Мария Габриел "Образование и иновации" да е ново европейско начало на българското образование
13 Септември 2019 | 11:21 | Агенция "Фокус"Деница КИТАНОВА

Галя Захариева, ГЕРБ:Политическите ежби нямат място на полето на образованието - няма да допуснем подмяна на философията на Закона за предучилищното и училищното образование
13 Септември 2019 | 11:11 | Агенция "Фокус"Деница КИТАНОВА
Ирена Анастасова, БСП: Когато учители организират протест срещу това, че не искат да ги превръщат в пощальони, полицаи или социални работници, започват да ги притискат
13 Септември 2019 | 10:39 | Агенция "Фокус"Деница КИТАНОВА

AFP: Юнкер се включи в спора за назначаването на комисар по „Защита на европейския начин на живот"
12 Септември 2019 | 13:14 | Агенция "Фокус"„Не ми харесва идеята, че европейският начин на живот е противопоставен на миграцията. Приемането на тези, които идват отдалеч, е част от европейския начин на живот", заяви Юнкер пред Euronews.
Ресорът бе поверен на гръка Маргаритис Схинас, който в момента е главен говорител на ЕК. Той призна, че е „развълнуван“ от номинацията, която за първи път ще вкара грък в най-висшия орган на ЕС.
„Развълнуван съм, че съм номиниран за заместник-председател за Защитата на нашия начин на живот, обхващащ ресорите миграция, сигурност, заетост и образование. Готов съм да се заема с работа и очаквам с нетърпения да обсъдя с ЕП как можем да превърнем политическите ни приоритети в реални резултати“, написа Схинас.
Превод и редакция: Тереза Герова
Председателят на НС Цвета Караянчева: Ресорът, който беше даден на България в ЕК, е изключителен жест за страната ни
12 Септември 2019 | 09:36 | Агенция "Фокус"„В програма „Хоризонт Европа“ имаме възможности в областта на киберсигурността и информационно обучение в образованието. В този ресор има две мега дирекции с над 6000 човека. Това е изключителна отговорност. Този ресор е изключителен жест към България. Не бива да омаловажаваме отношението, което има Европа към България с този ресор. Сигурна съм, че ще можем да се възползваме от възможностите на този ресор“, допълни Караянчева.

Hungary Today: Зачитането на върховенството на закона ще е обвързано с европейското финансиране през следващите години
12 Септември 2019 | 07:59 | Агенция "Фокус"Въпреки че след първата си среща с премиера Виктор Орбан в края на юли, където двамата изглеждаха доволни и позитивни заедно, Фон дер Лайен даде да се разбере, че върховенството на закона е от първостепенно значение за нея.
В нейния кабинет ще има отделен ресор, посветен на тези въпроси, а отговорникът за „ценности и прозрачност“ ще бъде и заместник-председател на ЕК, тъй като новата Комисия ще има осем заместник-председатели, отговарящи за основните приоритети.
Тя назначи настоящия чешки комисар по въпросите на правосъдието, потребителите и равенството между половете за работата, която вероятно има специално значение. Мнозина смятат, че назначаването на Вера Йоурова е реверанс на Фон дер Лайен към страните от Вишеградската четворка (В4), тъй като някои централноевропейски лидери отдавна обвиняват напускащата комисия в нелоялност към региона, що се отнася до въпросите на върховенството на закона.
Йоурова, между другото, е част от партията на чешкия премиер Андрей Бабиш, който е съюзник на Орбан, но Politico отбелязва, че тя по-скоро е независима от министър-председателя в много отношения и вече е критикувала Полша и Унгария във връзка с върховенството на закона.
Така или иначе, Йоурова твърди: „Спомените ми за комунизма са твърде живи, за да се колебая пред предизвикателствата към основните свободи, медийната свобода или върховенството на закона“, като говорим за новата й работа.
Освен това ляво-либералното „Клуб Радио“ отбелязва, че другият, който ще се занимава с „непослушните страни“ е отговорникът за правосъдието Дидие Рейндерс, който е бил министър в правителството на Ги Верхофстад в Белгия и чиято партия е член на Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ), докато Верхофстад и правителството на Орбан са враждебни един към друг от години.
Фон дер Лайен също обеща да подкрепи предложението за обвързване на финансирането от ЕС с критериите за върховенство на закона, нещо, което подкрепи и ротационният председател на Съвета на ЕС Финландия. Северната страна даде да се разбере, че ще използва председателството, за да настоява за приемането на спорните планове за намаляване на бюджетните плащания на държави, които нарушават върховенството на закона. Хелзинки също така разкри намерението да прокара процедурата по член 7 срещу Унгария, което води до продължаваща дипломатическа и комуникационна битка с правителството на Орбан.
Превод и редакция: Иван Христов

Politico: Скандал около името на ресора „защита на нашия европейски начин на живот“, обиждал мигрантите и бежанците
12 Септември 2019 | 07:22 | Агенция "Фокус"В сряда новоизбраният председател на ЕК Урсула фон дер Лайен бе поставена под силен натиск да промени името на ресора, който предложи за нови си заместник, който отговаря за миграционната политика, след вълна от критики от европейски депутати, смятащи, че това е дълбоко обидно и предполага, че мигрантите и бежанците са заплаха за европейския начин на живот.
Някои от най-яростните критици твърдят, че името на позицията, заемана от гърка Маргаритис Схинас, е „свирка за кучета“, по-подходяща за крайно-десни екстремисти, отколкото за Комисията, която трябва да бъде защитник на либералните ценности и образец за приобщаване, многообразие и многостранност.
Карима Дели, френски евродепутат и председател на комисията по транспорт, написа в „Туитър“, че мнозинство от членовете на ЕП са се съгласили на среща на високопоставени евродепутати да изпратят писмо до Фон дер Лайен с молба да промени името на портфолиото на Схинас.
„Парламентът няма да допусне тази обида към европейските ценности да мине“, написа тя.
Фон дер Лайен обяви своя списък от предложени комисари във вторник, заедно с някои странни и подробни заглавия на портфолиото. Те включват не само вицепредседателя за защита на европейския начин на живот, но и вицепредседател за икономика, която работи за хората.
Предложението за миграция обаче беше онова, което се оказа най-противоречиво. И някои лидери в парламента предупредиха Фон дер Лайен в сряда, че тя трябва да промени името или да даде възможност на парламента да го направи вместо нея. (Всички кандидати на Комисията подлежат на потвърждение от парламента).
„Ние мислим за всички аргументи, но със сигурност няма бързо решение“, заяви говорителят на председателя на ЕК.
Той отбеляза, че бъдещите комисари са се събрали в сряда вечерта извън Брюксел за семинар за бъдещето на ЕС, където са засегнати „включително смели теми като изменението на климата, цифровизацията, силната Европа в света и т.н.“
Превод и редакция: Иван Христов

Професор Николай Овчаров, археолог: Новият ресор на България в ЕК може да даде по-добро ниво на културно-историческото наследство на Стария континент
11 Септември 2019 | 18:10 | Агенция "Фокус"Проф. Овчаров добави, че ресорът „Иновации и младеж“ е изключително важен. „Мария Габриел може да направи много неща като комисар: „Много неща може да направи като еврокомисар. Не става дума за парите – те не се раздават от Брюксел така, както някои си го представят. Не говоря толкова за финансовата страна, която ще дойде после, ако успеем да защитим своите каузи, колкото за това да бъде издигната културата и културно-историческото наследство на едно ново ниво. А връзката с образованието е безспорно. Неслучайно някога в България министерството е било Министерство на културата и образованието. Това са свързани неща, които ние, за съжаление, малко ги поразкъсахме, но смятам, че могат да бъдат отново обединени. А вече с новата тема за културно-историческия туризъм, нещата могат да бъдат поставени на една съвсем друга плоскост“, добави още той.
Теодора ПАВЛОВА

Фон дер Лайен: Западните Балкани са един от моите приоритети
11 Септември 2019 | 13:29 | Агенция "Фокус"След като представи своя екип от комисари, Фон дер Лайен заяви: „Надявам се Западните Балкани да са близо до ЕС възможно най-скоро“.
Относно интеграционня процес на балканските държави, тя отбеляза, че правилата за разширение на Съюза не са се променили. „Има някои фундаментални ценности, които страните-кандидати трябва да покажат, че зачитат“.
Превод и редакция: Иван Христов

Доц. д-р Иван Марчевски, СА „Димитър А. Ценов" – Свищов: Чрез новия си ресор в ЕК България има възможност да стане по-видима интегрална част от европейското образователно пространство
11 Септември 2019 | 10:47 | Агенция "Фокус"Йоланда ПЕЛОВА

Blic (Сърбия): Кой е наследникът на Йоханес Хан в новата Комисия?
11 Септември 2019 | 10:24 | Агенция "Фокус"Въпреки информацията, че за нов комисар по разширяването ще бъде назначена Дубравка Суика от Хърватия, за ресора разширяване беше назначен Ласло Трочани.
Отсега нататък бившият министър на правосъдието на Унгария в периода от 2014 до 2019 г., ще решава за европейския път на Сърбия, коментират от редакцията. Преди той е бил член на Конституционния съд на страната, бил е посланик в Белгия и Франция.
Трочани е юрист с 30-годишен опит, бивш съдия, дипломат и университетски професор, а специализацията му е европейско конституционно и сравнително право. Роден в Будапеща през 1956 г., завършва Факултета по право и политически науки през 1980 г. Женен е и има три деца.
Номинацията на Трочани беше приета с негодувание от някои членове на Европейския парламент, които припомниха за докладите за състоянието на върховенството на закона в Унгария и за това, че той е гласен привърженик на политиката на неприемането на мигранти в страната чрез издигане на стена със Сърбия.
Като министър на правосъдието Трочани прие множество закони, които насърчиха правния конфликт с Европейската комисия. Той наблюдаваше криминализирането на дейностите на НПО за подпомагане на мигрантите, което Брюксел категорично осъди.
Въпреки че не е член на унгарската управляваща партия ФИДЕС, Трочани беше в нейната листа по време на тазгодишните избори за Европейски парламент. Известен е с лоялността си към премиера Виктор Орбан. Тази привързаност може да означава път към европейското бъдеще на Сърбия, предвид приятелските отношения, които правителството на Орбан има с президента на страната Александър Вучич.
„Европа няма бъдеще без Сърбия"
Властите на Унгария неведнъж са казвали, че Сърбия заслужава да бъде член на ЕС далеч преди 2025 г., и са призовали за ускоряване на преговорите за присъединяване.
Неотдавна на Стратегическия форум в Блед унгарският външен министър Петер Сиярто повтори искането на Будапеща всички глави от преговорния процес за членство на Сърбия да бъдат отворени, като прецени, че напускащата комисия е допуснала голяма грешка с решението да няма разширяване на Общността до 2025 г.
По време на министерския си мандат Трочани единствено е хвалил сърбите.
Преди четири години, в разгара на бежанската криза, той заяви в интервю за „Вечернье новости“, че сътрудничеството между Белград и Будапеща по мигрантския въпрос може „да бъде пример за други“.
Той изрази позицията си по отношение на кандидатурата на страната за членство в ЕС и заяви, че Будапеща подкрепя Белград в усилията да изпълниу възможно най-скоро всички критерии, които стоят на пътя му. „Позицията на унгарското правителство е решаваща, а бъдещето на Европа е немислимо без членството на Сърбия в ЕС“, категоричен беше Трочани.
Какво очаква Фон дер Лайен от новия комисар по разширяването?
В писмото си до Трочани Фон дер Лейен подчерта значението на надеждната европейска перспектива за Западните Балкани и на ускоряването на напредъка в процеса на разширяване. Тя изпрати писма до всеки от предложените членове на Комисията. В това до унгареца тя подчерта, че „европейската перспектива на Западните Балкани е помогнала за преодоляване на историческите разделения и за иницииране на ключови политически и икономически реформи“.
В същото време, според нея, външното влияние на региона нараства значително. „Задължително е да запазим и ускорим напредъка през следващите пет години, чрез оценка въз основа на достойнствата на всяка страна-кандидатка, като същевременно поддържаме достоверна перспектива за бъдещо присъединяване към ЕС“, се казва в писмото.
Германският християндемократ препоръча на Трочани да работи за ускоряване на структурните и институционални реформи и да се съсредоточи върху основите на върховенството на закона, икономическото развитие и реформата в публичната администрация. Тя също така го призова да подкрепи всички усилия за борба с корупцията в региона, както и усилията за изграждане на добросъседски отношения и решаване на двустранни спорове.
Фон дер Лайен също изпрати писмо до Йозеф Борел, когото тя предложи за Върховен представител на ЕС по външните въпроси и политиката за сигурност, като подчерта важността на една по-стратегическа и обединена Европа в областта на външните работи.„Трябва да се опитате да засилите капацитета на Съюза да действа независимо и да популяризира своите ценности и интереси по света“, отбеляза Фон дер Лайен.
Професорът на факултета по политически науки Слободан Самарджич твърди, че добрата новина е, че предложеният комисар по разширяването Ласло Трочани идва от Унгария, страна, която винаги подчертава, че Сърбия трябва да бъде член на ЕС, но смята, че в допълнение към добрата воля на Будапеща има и други обективни обстоятелства.
Работата на новия комисар ще бъде в омагьосан кръг
„ЕС няма перспектива за разширяване и ролята на новия комисар ще бъде такава, каквато беше досега. Той ще върши работата в омагьосан кръг, без перспектива за подновяване на процеса на разширяване", изрази увереност Самарджич.
Той смята, че политиката за разширяване на ЕС е „в сила“ по съвсем различни причини от самото разширяване: „Целта е не да се присъединят кандидатите в ЕС, а да се държат под политически контрол, за да не се откъснат, да се обърнат към трета страна или да търсят преразглеждане на сегашната ситуация и на Споразумението за стабилизиране и асоцииране“.
Той е убеден, че именно това е логиката на настоящата политика за разширяване и задачата на този нов член на Комисията е да я прилага.
Самарджич, който преподава политическа система на ЕС, наред с други предмети, добавя, че не се знае как ще се прилага такава политика. „Фокусът на институциите на ЕС е върху управлението на ситуацията в Съюза, това е трудна и несигурна работа. Няма разширение", каза той и добави, че Сърбия, подобно на други кандидати, остава във „външния периферен кръг на интересите на ЕС и Западното полукълбо".
Самраджич добавя, че разширяването има за задача не да направи Сърбия част от Съюза, а да я държи в неведение, но „под контрол“. Съгласно думите му, че цялата политика на Брюксел е доста странна - ЕС спря с разширяването през 2013 г., след присъединяването на Хърватия. Никоя държава, добави той, няма да бъде приета в ЕС, не защото не е неподготвена, а защото самият Съюз не е готов за разширяване.
Превод и редакция: Тереза Герова

Доц. д-р Иван Марчевски, СA „Димитър А. Ценов" – Свищов: Очакваме пълни аудитории на 16 септември, когато ще открием 84-та академична година
11 Септември 2019 | 10:17 | Агенция "Фокус"Йоланда ПЕЛОВА

Премиерът Бойко Борисов: Политическите ни опоненти направиха коментари, които ако имаха малко опит, нямаше да направят
11 Септември 2019 | 10:16 | Агенция "Фокус"Теодора ПАВЛОВА
Петър Витанов, БСП/ПЕС: Заради Борисов бяха създадени свръхочаквания за ресора, който България ще получи в ЕК
11 Септември 2019 | 08:54 | Агенция "Фокус"Петър Витанов коментира и т.нар. шпионски скандал и добави, че ако не се представят неоспорими доказателства за вина, този случай може да се разглежда и като посегателство срещу словото. "Трима бивши депутати от БСП, сред тях авторитетен журналист като Юри Борисов бяха арестувани и разпитвани няколко часа. Според мен тезата за такъв вид шпионаж е нелепа. Това от една страна е насочено срещу БСП, а от друга- някой има интерес да провокира неразбирателство между България и Русия, защото "Русофили" иска да задълбочи сътрудничеството между двете страни", заяви Петър Витанов.

Георги Свиленски, БСП: Важни са доходите, здравеопазването и образованието
11 Септември 2019 | 08:38 | Агенция "Фокус"На въпрос за приоритетите на БСП през новия политически сезон Георги Свиленски коментира, че социалистите нееднократно са заявявали своите приоритети в политиката, а през изминалата година са ги разписали и във „Визия за България“. „За трета поредна година ще предложим и нашия алтернативен бюджет. Както и досега, нашите основни приоритети за бюджета за следващата година ще бъдат свързани с повишаване на доходите на българските граждани, решаване на проблемите в здравеопазването и образованието, повишаването на пенсиите. Всичко това ще бъде разписано, изчислено и предложено на управляващите“, уточни зам.-председателят на ПГ на левицата. Свиленски каза още, че през новия политически сезон в парламента би трябвало да има сериозен дебат по избора на нов председател на КПКОНПИ, а не за избирането на новия главен прокурор, тъй като народните представители нямат отношение към този избор. „В момента антикорупционният орган няма председател и когато говорим за борба с корупцията в България, трябва да започнем първо с избора на нов председател КПКОНПИ“, коментира още Георги Свиленски. Той добави, че е нужен и съдебен контрол върху актовете на прокуратурата, защото какъвто и главен прокурор да бъде избран, ако няма такъв контрол върху работата му, винаги ще има протести и недовършени дела.
„Моделът, който се установи преди повече от 10 години във всяка община трябва да бъде премахнат и ГЕРБ да бъдат оставени настрани от местната власт. Ние искаме да покажем, че България може да бъде управлявана по различен начин“, коментира Георги Свиленски във връзка с предстоящите избори за местна власт. Той добави, че освен увеличаването на броя на кметовете и общинските съветници, за БСП е важно да се промени моделът на управление на българските общини. На въпрос за кандидата за кмет на левицата в София Свиленски обясни, че решението кой е кандидатът за кмет на БСП в столицата ще бъде взето на конференцията на БСП-София утре. „ГЕРБ започна своя поход към властта от София, затова искаме да започнат слизането си от властта отново от тук. Мая Манолова е доказала, че може да решава проблемите на българските граждани и събира достатъчна обществена подкрепа, но БСП –София ще реши сама, дали тя да е нашият кандидат или някой друг“, каза социалистът. Той отбеляза още, че в БСП местните структури сами определят кои са подходящите кандидати за кметове и общински съветници за съответната община. „Когато хората са оставени да избират своите кметове сами и демократично, тогава идват добрите резултати. Нашите кандидати са хората, които знаят как да решават проблемите на местните общности“, заяви Свиленски.
Георги Свиленски коментира и определянето на ресора , който получи Мария Габриел в ЕК. „Ресорът, който получи българският еврокомисар – Иновации и младеж е отстъпление от това, което се предлагаше по-рано. Имаше предложения нашият еврокомисар да поеме ресора външна политика и сигурност, но Борисов отказа, защото там няма средства за разпределяне“, припомни зам.-председателят на ПГ на БСП. Той добави, че други източни държави- като Полша и Румъния са взели земеделие и транспорт – ресори, които дават повече възможности. „Нашият премиер, обаче се интересува единствено от средствата, които си мисли, че ще разпределя през прозореца на джипа си“, заключи Георги Свиленски.

Евродепутатът Андрей Ковачев: България има сериозна заявка за бъдещето с ресора, който получи в новата ЕК
11 Септември 2019 | 08:38 | Агенция "Фокус"Йоланда ПЕЛОВА

Министър Красимир Вълчев: Ресорът за образованието и науката е ресор за бъдещето, надяваме се България максимално да се възползва от това
11 Септември 2019 | 08:31 | Агенция "Фокус"„Аз съм радостен, че българският еврокомисар ще отговаря за секторите по образование и научните изследвания. Досега двама комисари отговаряха поотделно за научните изследвания и за образованието и културата. Това е изключително голям ресор, бих казал дори смело решение“, посочи Вълчев. „В първия момент, като прочетох името на ресора, не разбрах, че е толкова голям и не повярвах, че в него се включват и образование, и наука, въпреки че има твърдения, че няма общностна политика особено в областта на научните изследвания“, каза още министърът. По думите му голяма част от значимите научни изследвания в световен мащаб се извършват благодарение на финансирането от Европейската комисия. „Бюджетът на програмата „Хоризонт Европа“, както се казва наследникът на „Хоризонт 2020“, ще бъде още по-голям. Това, което обсъждахме по време на Българското председателство и във формата на Съвета на министрите на образованието, намира отражение върху националните политики. Миналата година по време на председателството ни например актуализирахме т.нар. препоръка за ключовите компетентности. Те са залегнали в законодателствата на всички европейски страни. Дори да нямаме общностна политика, имаме едни много важни решения – какво ще учат децата, които ще бъдат активни и през 2050 и 2060 година. Важно е на какво трябва да ги подготвим и на какви умения да ги научим. Взехме решение по време на Българското председателство за създаването на Европейското образователно пространство“, заяви той. Според Вълчев това наистина е ресор за бъдещето. „Надяваме се България максимално да се възползва от това. Особено в областта на научните изследвания голяма част от средствата са концентрирани в по-големите страни. Те са насочени на принципа на върхови постижения – там, където има по-голяма концентрация на учени. Сега този процент от средства, които са за останалите страни, е гарантирано разширен. Предизвикателство към нас е да направим нашите научни организации и висши училища по-свързани и да участват в по-голяма степен в европейската наука. Водим тези разговори и ще предприемем конкретни политики за това. Този ресор е възможност за нас“, допълни той.
Иво Христов, БСП/ПЕС: Парите от Европа за институтите и университетите няма да дойдат в БАН и СУ докато България не преосмисли отношението си към науката и образованието
11 Септември 2019 | 08:12 | Агенция "Фокус"„Честито на Мария Габриел и успех в новите й функции. Очевидно имаме деградиране на България в йерархията на ресорите. Беше време, в което имахме заместник-председател на Комисията с основен ресор „Бюджет и човешки ресурси“. Това време отмина. След това дойде времето, в което г-жа Габриел имаше дигитален ресор. И това време отмина. Както виждате ресорът няма нищо общо с това, което премиерът Бойко Борисов обяви“, посочи Христов. „Ние живеем в информационен резерват около нас. Една гора от микрофони преследва премиера Борисов. Той хвърля различни тези, които съвсем сериозно се обсъждат след това и накрая се оказва, че нямат нищо общо“, каза още той. По думите му що се отнася до ресора, той събира няколко различни портфолиа, които са монтирани малко изкуствено, тъй като да се говори за младеж и иновации е малко условно. „Иновациите не са приоритет само на младежта. Тук мнозинството се опитва да блъфира общественото мнение, като казва „имаме много пари“, защото на Балканите е много важно колко голяма е баницата. Само че тези пари се разпределят по определени правила. 95% от парите за наука и иновации отиват в Западна Европа. Как очакваме ние в България да привлечен инвестиции по тази линия, при положение че е необходимо съфинансиране, а българската наука не получава нищо“, добави Христов. „Учените от БАН през последните 2 години на няколко пъти протестираха, но не бяха чути. Така че от този ресор нищо няма да стигне до България, но да пожелаем успех на Мария Габриел.
Парите за големите институти и университети няма да дойдат в БАН и Софийския университет докато България не преосмисли своето отношение към науката и образованието и не отдели достатъчно средства, за да могат нашите институти да кандидатстват за съфинансиране. Що се отнася до младежта иронично е, че този ресор е в български ръце. Ние сме най-застаряващата нация в световен мащаб. За да привлечем и задържим младежта в България, трябва да създадем условия. Тя не вижда бъдеще и емигрира“, допълни Христов.

Politico: Сравнение между екипите на Юнкер и Фон дер Лайен
11 Септември 2019 | 03:40 | Агенция "Фокус"Изданието поставя на първо място „джендър баланса“, където в екипа на УФДЛ успяха да постигнат равенство: 14 мъже на 13 жени. При Юнкер мъжете са били 19, а жените 9.
Следващият показател е колко нови е имало в Европейската комисия. При Юнкер те са 22-ма при шестима комисари от предишния екип, а при УФДЛ „свежа кръв“ са 19 души при 8, които ще продължат работата си в Комисията.
„Политико“ прави сравнение и на това от кои политически семейства идват комисарите. В екипа на Юнкер има 14 от ЕНП, 8 социалисти, 5 от АЛДЕ и 1 от Европейските консерватори и реформисти. При УФДЛ обаче ще има 10 комисаря на социалдемократите, 9 на ЕНП, 6 на либералите и зелените и 1 на ЕКР.
Също така 20 от комисарите на Юнкер никога не са били избирани за европейски депутати, докато при УФДЛ този показател е 16.
Юнкер е избрал четирима бивши премиери, а УФДЛ – двама.
При бившите министри в страните си има паритет между двата екипа – по 20.
Средната възраст на екипа на Юнкер е 53,4 години, а тази на УФДЛ е 55,9.
Превод и редакция: Иван Христов
***

Премиерът Бойко Борисов: Вярвам, че Мария Габриел ще ръководи успешно поверения й ресор, защото само иновациите ще доведат до по-високи заплати и по-конкурентоспособна икономика
10 Септември 2019 | 22:01 | Агенция "Фокус"
България получи ресор „Иновации и младеж“ в състава на новата Европейска комисия (ОБЗОР)
10 Септември 2019 | 21:46 | Агенция "Фокус"Теодора ПАВЛОВА

Тома Биков, ГЕРБ: Сериозните хора в БСП смятам, че оценяват този ресор като силен и като възможност за България
10 Септември 2019 | 18:48 | Агенция "Фокус"Народният представител от ПГ на ГЕРБ Спас Гърневски комнетира, че да получиш ресор в Европа за младежта и иновациите, това е една голяма отговорност. "Това показва, че България има голямото европейско доверие с младите хора и с всичко свързано с този ресор да работи за бъдещето на Европа. България е част от това бъдеще, България не е сърцето на Европа, но е част от нейното сърце и този ресор го доказа", обясни Гърневски.
Виолета СИМЕОНОВА

Председателят на парламента Цвета Караянчева: Новият ни ресор в ЕК е много важен и голям
10 Септември 2019 | 18:35 | Агенция "Фокус"Теодора ПАВЛОВА

Тома Биков, ГЕРБ: Искам да поздравя Мария Габриел с новия ресор, който е значим и логичен
10 Септември 2019 | 17:28 | Агенция "Фокус"Няма как да не изразил задоволство то си от този ресор.
Виолета СИМЕОНОВА

Българският еврокомисар Мария Габриел: Искам Централна и Източна Европа да имат достойно място в Програма „Европа“
10 Септември 2019 | 16:47 | Агенция "Фокус"Теодора ПАВЛОВА

Българският еврокомисар Мария Габриел: Ако Европа иска да се върне на цифровата карта, това минава през иновации и образование
10 Септември 2019 | 16:44 | Агенция "Фокус"Теодора ПАВЛОВА

Българският еврокомисар Мария Габриел: Новият ми ресор в ЕК „Иновации и младеж“ е признание за България
10 Септември 2019 | 16:31 | Агенция "Фокус"Теодора ПАВЛОВА

Деница Златева, БСП: Ресорът на Мария Габриел е по-слаб за нас в сравнение с първоначалните възможности, които България можеше да получи
10 Септември 2019 | 16:19 | Агенция "Фокус"Деница КИТАНОВА

Президентът Румен Радев: Ресор „Иновация и младеж“ е важен и очаквам България да има активна роля
10 Септември 2019 | 15:08 | Агенция "Фокус"Тони МИХАЙЛОВ

Урсула фон дер Лайен: Брекзит не е край, а начало на отношенията с Великобритания
10 Септември 2019 | 14:12 | Агенция "Фокус"„Брекзит, ако се случи, не е краят, а началото на бъдещите ни отношения", подчерта германският християндемократ. Тя избра Фил Хоган от Ирландия да поеме отговорността за търговията в ЕС, включително за разговорите с Великобритания за свободна търговия след излизането й от Общността.
Превод и редакция: Тереза Герова

Kathimerini: Избраха грък за заместник-председател на ЕК по „Защитата на нашия начин на живот“
10 Септември 2019 | 14:04 | Агенция "Фокус"Бъдещият председател на ЕК Урсула фон дер Лайен във вторник обяви списъка на хората, които ще работят с нея, когато поеме кормилата на изпълнителния орган на ЕС през ноември.
Схинас, който в момента е главен говорител на ЕК, заяви, че е „развълнуван“ от номинацията, която ще отбележи първия път, когато грък е заемал такова високо място в най-висшия орган на Европейския съюз за вземане на решения.
„Развълнуван съм, че съм номиниран за заместник-председател за Защитата на нашия начин на живот, обхващащ ресорите миграция, сигурност, заетост и образование. Готов съм да се заема с работа и очаквам с нетърпения да обсъдя с ЕП как можем да превърнем политическите ни приоритети в реални резултати“, написа Схинас.
Превод и редакция: Иван Христов

ЕК: Комисията „Фон дер Лайен“: Съюз с по-големи амбиции
10 Септември 2019 | 13:51 | Агенция "Фокус"Новата Комисия ще бъде отражение на приоритетите и амбициите, изложени в Политическите насоки. Комисията е структурирана около целите, за постигането на които Европейският парламент избра председателя Фон дер Лайен.
Новият колегиум ще се състои от осем заместник-председатели, в това число върховния представител на Съюза по въпросите на външната политика и политиката на сигурност (Жозеп Борел).
Трима изпълнителни заместник-председатели ще имат двойна функция. Те ще бъдат едновременно заместник-председатели, отговарящи за една от трите основни теми в дневния ред на новоизбрания председател, и членове на Комисията.
Изпълнителният заместник-председател Франс Тимерманс (Нидерландия) ще координира работата по Европейския зелен пакт. Той ще отговаря и за политиката за борба с изменението на климата със съдействието на Генерална дирекция „Действия по климата“.
Изпълнителният заместник-председател Маргрете Вестегер (Дания) ще координира цялата програма за подготвеност на Европа за цифровата ера и ще бъде комисар по въпросите на конкуренцията с подкрепата на Генерална дирекция „Конкуренция“.
Изпълнителният заместник-председател Валдис Домбровскис (Латвия) ще координира работата в областта на икономиката в интерес на хората и ще бъде комисар, отговарящ за финансовите услуги, със съдействието на Генерална дирекция „Финансова стабилност, финансови услуги и съюз на капиталовите пазари“.
Останалите петима заместник-председатели са:
Жозеп Борел (Испания): кандидат за ВП/ЗП, „По-силна Европа на световната сцена“;
Вера Йоурова, (Чешка република): „Ценности и прозрачност“;
Маргаритис Схинас (Гърция): „Съхраняване на европейския ни начин на живот“;
Марош Шефчович (Словакия): „Междуинституционални отношения и перспективи“;
Дубравка Шуица (Хърватия): „Демокрация и демография“.
Останалите кандидати за комисари са следните лица:
Йоханес Хан (Австрия) ще отговаря за ресор „Бюджет и администрация“ и ще се отчита пряко пред председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен.
Дидие Рейндерс (Белгия) ще отговаря за ресор „Правосъдие“ (включително по въпросите за върховенството на закона).
Мария Габриел (България) преминава към създаването на нови перспективи за младото поколение, ресор „Иновации и младеж“.
Стела Кириaкидес (Кипър) ще ръководи ресор „Здравеопазване“.
Кадри Симсон (Естония) ще отговаря за ресор „Енергетика“.
Юта Урпилайнен (Финландия) ще поеме отговорността за ресор „Международни партньорства“.
Силви Гулар (Франция) - Като комисар за ресора „Вътрешен пазар“ тя ще ръководи работата ни в областта на индустриалната политика и ще насърчава цифровия единен пазар. Тя ще отговаря и за новата Генерална дирекция „Отбранителна промишленост и космическо пространство“.
Ласло Трочани (Унгария) ще ръководи ресор „Съседство и разширяване“.
Фил Хоган (Ирландия) ще допринесе с опита си в новата Комисия в ресор „Търговия“.
Паоло Джентилони (Италия) —ще сподели големия си опит в ресор „Икономика“.
Виргиниюс Синкявичюс (Литва) ще отговаря за „Околна среда и океани“.
Никола Шмит (Люксембург) ще отговаря за ресор „Работни места“.
Хелена Дали (Малта) ще ръководи ресор „Равнопоставеност“.
Януш Войчеховски (Полша) ще отговаря за ресор „Земеделие“.
Елиза Ферейра (Португалия) ще ръководи ресор „Сближаване и реформи“.
Рована Плумб (Румъния) ще отговаря за ресор „Транспорт“.
Янез Ленарчич (Словения) ще отговаря за ресор „Управление при кризи“.
Илва Йохансон (Швеция) ще ръководи ресор „Вътрешни работи“.
Повече информация ще откриете в прикачения документ и на следния адрес: https://ec.europa.eu/commission/interim/commissioners-designate

AFP: В новата Комисия на ЕС ще има вицепредседател за борба с изменението на климата
10 Септември 2019 | 13:44 | Агенция "Фокус"Тимерманс, 58-годишен холандец и ветеран в политиката в Брюксел, ще бъде помощник на новия ръководител на Комисията Урсула фон дер Лайен, която направи намаляването на въглеродните емисии основен приоритет на нейната изпълнителна власт за следващите пет години. Официалният му пост ще бъде изпълнителен вицепредседател за „Европейска зелена сделка“, заяви Фон дер Лайен на пресконференция.
Превод и редакция: Тереза Герова