Боян Димов, ПСС-Велико Търново: Не сме имали сериозни инциденти в планината през зимата
18 Април 2017 | 10:00 | Радио „Фокус” – Велико Търново
Фокус: Г-н Димов, заети ли са хижите в област Велико Търново за Великденските празници?
Боян Димов: Времето в последните дни беше страхотно, но точно днес ще се развали. Това винаги трябва да се има в предвид. Като състояние на хижите в момента, както почти всяка година, точно на тези празници хората предпочитат семейната среда и селскостопанската дейност, предвид затоплящото се време. Като цяло хижите имат заетост, но е може би около 1/3 от капацитета им, тоест който е решил в последния момент ще може да си намери къде да нощува в хижите в региона. Хижите са проверени, работят и по всяко време дори без предварителна заявка може да се използват.
Фокус: Казвате, че 1/3 от хижите са заети към момента. Миналата годината по това време каква беше ситуацията?
Боян Димов: Тази зима беше доста по-сериозна от предходните. Това си е истинска зима, която ние, планинарите, харесваме и обичаме. Така че тази зима се наблюдава по-голяма посещаемост, отколкото предните години. Условията бяха доста сериозни и не всички хора са подготвени за дълбок сняг. Повечето хора не искат да влизат в такава борба, което е и правилният вариант. Човек трябва да си прецени възможностите и според тях да реши къде да отиде. Като цяло тази зима посещаемостта беше около 50% от капацитета на хижите.
Фокус: Какви са условията за планински туризъм към момента и какво можем да очакваме?
Боян Димов: Ние ходим не само в нашия, но и в съседни райони, където е по-високата планина. Нашият район е около 800-900 метра височина и вече няма сняг при нас, но над 1300-1400 метра и по-високо от северната страна има сняг, който е опасен, тъй като е останал в улеите по северните склонове и не е удачно да се ползват пътеките там. В нашия регион няма сняг – мокро, влажно и кално е, но няма други пречки. Хората, които са излезли в планината вчера, когато беше хубаво времето, трябва да знаят, че днес е по-опасно. Има оголени корени, кал, камъни, които са много хлъзгави, особено ако сме с неподходящи обувки. Така че, човек трябва да е подготвен за по-лоши условия, но не чисто зимни. Времето е топло и няма опасност от измръзвания, но трябва да се носи дъждобран, ако искаме да стигнем малко по-сухи. Хората трябва да са подготвени за планински хубави условия, няма да са най-добрите, но пребиваването в планината, както винаги съм казвал, е едно много хубаво преживяване за отпочиване на ума, тялото и душата.
Фокус: А как премина тази зима? Имаше ли някакви по-сериозни инциденти?
Боян Димов: Инцидентите винаги произхождат от масовостта на ползването. Както споменах, имаше не много туристи, а тези, които излизаха бяха добре подготвени. През последните години се вижда, че хората са с повече размисъл и не се хвърлят с главите напред. Като цяло в зимния период в нашия регион нямаше сериозни инциденти, в другите региони имаше инциденти, но и те не бяха сериозни. Радвам се, че хората се подготвят както трябва за условията в планината. Аз винаги като излизам в планината по-рано проследявам времето. Има много сайтове за проверка както на времето, така и на вятъра и всеки може сам да прецени. Повечето хижи в Стара планина са до диапазон 1500 метра, което ги прави доста достъпни, но има много неща, с които да се съобразяваме.
Фокус: Нека отново да се върнем на заетостта на планинските хижи. Можем ли да кажем приблизителната средна цена, която ще трябва да платят хората, които са избрали да прекарат празниците в хижа в региона?
Боян Димов: В нашия регион цените са от 8 до 12 лева. В различните планини е различно. Миналата седмица бях в Рила. Там цените са между 12 и 14 лева. В Стара планина може да се намери нощувка за около 11 лева на човек. Хижите са подготвени и имат най-необходимите неща. Все пак те няма как да изнесат кухня, но имат супи, вафли, чай, кафе дори в най-тежката зима. Като споменахме храната не е лошо да си кажем някой неща, с които хората трябва да се съобразяват. Най-важното нещо, когато човек излиза в планината, е да си е взел вода или чай. Течностите са едно от най-важните неща, които човек трябва да носи, храната също. По време на преходите човек не трябва да се изцежда до край. Хубаво е на всеки час да се пие средно по 150 мл вода, ядките са доста калорични, стафиди, сусами и т.н. Като говорим за подготовка, нека кажем и по-основните неща, които човек трябва да съблюдава. Много е важно хората, които са решили да отидат в планината, да се познават. Задължително е поне един от компанията да знае маршрута и къде точно отива. Не е лошо някой да има най-елементарни познания по карта и компас, както и да има поне един човек, който може да окаже първа помощ. Хората трябва да имат челник, за да виждат добре маркировката.
Фокус: Може би трябва да предупредим хората, че не бива да тръгват сами в планината, колкото и подготвени да се чувстват. Причината за последните случаи с изчезнали хора в планината е именно, че са били сами.
Боян Димов: Да, това е изключително важно. Дори самият аз не съм излизал никога сам в планината, колкото и да ми харесва. Винаги си търся компания от двама-трима човека. Това е едно условно правило, което трябва да се спазва. На всеки може да му се случи нещо винаги колкото и да е здрав, млад и подготвен. Човек не трябва да подценява мястото и планината по никакъв начин. Моята препоръка е да са минимум 2-3 човека. Важна е и екипировката – не сме в летен сезон и не бива да разчитаме само на едни обикновени маратонки. Мобилните телефони също са важни. Повечето мобилни оператори имат обхват, но не на всяко място в планината. Задължително е батерията на телефона да е заредена. Някои хора си носят и допълнителни батерии. Това са елементарни неща, но човек като ги наслагва при един нещастен случай, именно едно от тях е причината. Хубаво е и батерията да се пази след като се свържат с Планинска служба. Все пак трябва да имаме връзка с тях. Времето се затопля, което е преимущество, защото знаем, че при ниски температури батерията по-лесно се изтощава. Хубаво е, ако групата е по-голяма, да не се разделя или ако има някакво разделение нека да е с поне 3-4 човека, който да познават маршрута. Едно от основните правила е групата да не се разделя, но истината е, че при по-дълъг преход това е по-добрия вариант. Това са по-важните неща. На местата над 1500 метра, където има сняг, е задължително да се спазва зимната маркировка, която в никакъв случай не трябва да се подсича, защото има голяма опасност от подхлъзване. Този сняг е пресован, в момента горния слой е напечен от слънцето, станал е лигав и е голяма пързалка.
Фокус: Можем да обобщим, че хората все пак трябва да бъдат внимателни. Не са толкова лоши условията в планината към момента, времето е хубаво, но все пак хората трябва да тръгват подготвени.
Боян Димов: Точно така. От към метеорологична гледна точка не трябва да забравяме още един основен фактор – мъглата. Времето е променливо и мъглата е много опасна, особено извън гората, където няма много маркировка. Нека хората не са толкова горди, ако нещо се случи, по-добре да се върнат живи и здрави, отколкото да се случи нещо лошо. Ние винаги сме на линия така че дори нещо да се случи, ще се отзовем и ще сме на разположение.
Фокус: В заключение да споменем и за дежурните екипи. Предполагам ще има такива по време на празниците, които да се грижат за сигурността на туристите?
Боян Димов: От нашия отряд само 2-3 човека ще са извън града, така че поне 8-9 човека ще са на разположение. Като цяло нашата практика и тренировки показват, че за около 1 час се събираме, за около 20 минути се подготвя екипировката и се тръгва към мястото. На линия сме и нека хората не се притесняват.
Рени ПЪРВАНОВА
© 2018 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!
Всички мнения, оценки и твърдения, изказани в интервютата отразяват лични виждания и „Фокус” не носи отговорност за тях